HND-PGD 2016/2017 ADMISSION LIST

 

MARITIME ACADEMY OF NIGERIA, ORON

Established by Decree No. 16 of 1988

(Now Cap. M3 Laws of the Federation of Nigeria 2010)

 

 

LIST OF SUCCESSFUL CANDIDATES FOR ADMISSION INTO 2016/2017 HIGHER NATIONAL DIPLOMA AND POST GRADUATE DIPLOMA PROGRAMMES

 

The underlisted candidates who were successful in the 2016/2017 Aptitude Test and other screening exercises into various Higher National Diploma and Post Graduate Diploma programmes of the Maritime Academy of Nigeria, Oron, have been admitted for the 2016/2017 Academic session.

 

List of Successful Candidates

 

A       Higher National Diploma Programmes

 

1.       Nautical Science

 

S/N

NAME

STATE OF ORIGIN

1

ODU THOMAS AGBA

CROSS RIVER

2

KALEJAIYE TOBI M.

OSUN

3

AGYO JOHN ISOWI

TARABA

4

NWAFOR CHIKADIBIA. F.

ENUGU

5

ADELEKAN A. PHILIPS

OSUN

6

BARDE YUVAL

NASSARAWA

7

EFFIONG ENO MICHAEL

AKWA IBOM

8

UDOE, ZION ISAAC

CROSS RIVER

9

JOHN JOSHUA C.

DELTA

10

UKATU ARINZE SHEDRACK

IMO

11

JOHN CYRIL EMMANUEL

AKWA IBOM

12

NWAHIRI ONYEDIKACHI J.

IMO STATE

13

OBORI OGHENERO KERRY

DELTA

14

ABBAS AHMAD SAMBO

KADUNA

15

AIGBERUA ADRAHAM GBENGA

EDO STATE

16

MBONG EZEKIEL IKENE

AKWA IBOM

17

OVUSIKE UCHECHINEKEME GODSWILL

RIVERS

18

OBIOSIO, EMMANUEL E.

AKWA IBOM

19

ANYANWU, CHIMEREZE OPARA

IMO

20

AMAYO ANDREW

EDO STATE

21

EKWERE, EDIFON NKPOIKANKE

AKWA IBOM

22

SANI SALIHU GONTO

KANO

23

AUDU, BEATRICE OJONILE

BENUE

24

DOMINIC EMEKA NELSON

EBONYI

25

GEORGE KOLAWOLE ABIOLA

ONDO

26

ISHOLA OLUSEGUN OLANIYI

OYO

27

MBOTO KAMOYENE ALFRED

CROSS RIVER

28

OBIOSIO, KINGSLEY E.

AKWA IBOM

29

AHMED, BILAL ABDULLAHI

KANO

30

BALOGUN OLAWALE AYODELE

OSUN

31

IGWE OBINNA CHIMA

EBONYI

32

OGUNLUSI AYOBAMI ISAAC

EKITI

33

SULE EMMANUEL O.

KOGI

34

EFFIONG, EDIDIONG AUGUSTINE

AKWA IBOM

35

INYANG NSIKAK UFOT

AKWA IBOM

36

NZEFILI CHUKWU EMEKA

DELTA

37

OLAYIWOLA SADIQ OLUWASEUN

ONDO

38

AUDU EMMANUAL JOSEPH

KADUNA

39

ESSIEN, ANIETIE JOSEPH

AKWA IBOM

40

MAHMUD SAHEED ADESINA

OSUN

41

OGIJOH EBI S.

DELTA

42

ABDULSALAM MONSUR A.

OSUN

43

AKHONYANTA EHIGHATOR ANTHONY

EDO

44

BENSON, EMMANUEL IKOT

AKWA IBOM

45

OYEDELE ENOCH OLUWAFEMI

OSUN

46

REUBEN JONATHAN DOGARA

GOMBE

47

SAM EMMANUEL E.

AKWA IBOM

48

UDOH, ABASIODU CHARLES

AKWA IBOM

49

UZOMA ADULPHUS ODINAKACHI

IMO

50

ANAGUA OLUFUNSHO

LAGOS

51

ANTHONY SILAS BOBAI

KADUNA

52

ONOH CHINOMSO IFECHUKWU

ENUGU

53

STEPHEN LUCKY S.

TARABA

54

UGORJI JERRY UGOCHUKWU

RIVERS

55

INYANG, EMMANUEL SUNDAY

AKWA IBOM

56

AMEH JAMES

BENUE

57

ISIAKA SHARAFADEEN

KWARA

58

SHUAIBU HAMZA ABDULLAHI

EDO

59

UDOM KINGSLEY JOHACKIM

AKWA IBOM

60

USMAN JUBRIL OSHIOKE

SOKOTO

61

AMADI EDWARD CHISOM

RIVERS

62

FRANCISCO JOEAKIN CHUKWU

ANAMBRA

63

OKOYE GOODLUCK EBUKA

ANAMBRA

64

ADAH FRANCIS AGIAKE

CROSS RIVER

65

COKER FOLORUNSHO REMMY

LAGOS

66

EBINNE, ANIYOM IKPAI L.

CROSS RIVER

67

SHERIFF EKUNDAYO AMODU

KWARA

68

UMO-OTONG EKONG

AKWA IBOM

69

ANUFURO KINGSLEY CHIBUNNA

IMO

70

ADENJI AYODEJI JAMES

OSUN

71

IFE ANDREW DENIS

AKWA IBOM

72

IKPEME GODFRED C.

CROSS RIVER

73

AGWAK SHEYIN JOSHUA

KADUNA

74

EKONG, TREASURE HENRY

AKWA IBOM

75

BA-EKONG UNYIME IME

AKWA IBOM

76

FETIMI ARMSTRONG M.

DELTA

77

UGWU JOY CHIOMA

ENUGU

78

JOHNNY IRUOBE ALAKHEI

EDO

79

LATONA KAYODE ADEDIRAN

OSUN

80

PATRICK MARY UWEM

AKWA IBOM

81

DAGWAN PERET JOHN

PLATEAU

 

 

2.       Marine Engineering

 

S/N

NAME

STATE OF ORIGIN

1

ANYIM DONATUS OSSI

EBONYI

2

EMEFURU NNAMDI

IMO

3

BAMIDELE SHERIF SEGUN

OSUN

4

AYANSINA KEHINDE SAMUEL

OYO

5

EFIK NSIKAN SAMPSON

AKWA IBOM

6

OJOEGUARI OSANWOLI MAXELL

DELTA

7

EMMANUEL KINGSLEY OJUKWU

ENUGU

8

ESSIEN, INIOBONG PATRICK

AKWA IBOM

9

IROANUSI VICTOR OSINACHI

ABIA

10

MAGAJI JOSHUA

PLATEAU

11

NNADI CAIUS UCHE

ENUGU

12

AMADIEGWU, EKENE  EMMANUEL

IMO

13

HARUNA DAWANG PAM

PLATEAU

14

UKPONG, CHRISTIAN AUGUSTINE

AKWA IBOM

15

NYIAM AUGUSTINE ABANG

CROSS RIVER

16

DOSSA OLUSEGUN NUNASU

LAGOS

17

FADOLA ADEDEJI ABIDEMI

ONDO

18

ODAFEWONMA, AUSTIN JOHNSON

DELTA

19

SUNDAY HONESTY EKPENYONG

AKWA IBOM

20

AGBO CHUKWUDI

ENUGU

21

IKECHUKWU CHUKWUEMEKA ONYEBUCHI

IMO

22

LONGJOHN KINGSLEY C.

RIVERS

23

OGOH SUSAN ENE

BENUE

24

OKPONG, AUGUSTINE CLETUS

AKWA IBOM

25

ONYIOTUSI EMMANUEL ETEEKA

AKWA IBOM

26

LONGE DAMILOLA MICHAEL

EKITI

27

ARIYO TUBOSUN URIEL

OSUN

28

ODERINDE TEMIDAYO AFEEZ

ONDO

29

ALOFE FOLUSO OLUWATIMILEYIN

EKITI

30

ASUQUO, EMMANUEL EDET

AKWA IBOM

31

ETUKUDO, EDIMO UKOIFA

AKWA IBOM

32

OLAPOWOPO TOYOSI ITUNU

OSUN

33

OPUABA GOLUERE

BAYELSA

34

OTUN SAMSON MOJOLAJESU

OYO

35

UTIN, NSIKAK EMMANUEL

AKWA IBOM

36

BALOGUN JOY OLUWAKEMI

ONDO

37

EKANEM UWAKMFON ATTAH

AKWA IBOM

38

EKOWO VICTOR IGWEBUIKE

ENUGU

39

IMHASUNU PROSPER

EDO

40

JOHN DENNIS CHIBUISI

ABIA

41

SOJE, DANIEL MOSEBWE

KOGI

42

UTUK PRINCE INI

AKWA IBOM

43

EFFIONG JOB OKON

AKWA IBOM

44

EYO NDIFREKE CHRISTOPHER

AKWA IBOM

45

MOSES, LOVE MANJI

PLATEAU

46

OBUTE WILSON ALEYICHENI

BENUE

47

ODULU PRINCE CHUKWUBUIKEM

DELTA

48

TAWO SIMON BUKIE

CROSS RIVER

49

UDOMA, DANIEL ISIDORE

AKWA IBOM

50

UWAH, EMMANUEL NDORENYIN

AKWA IBOM

51

ZAGI VICTOR GARBIEL

KADUNA

52

IBANGA NNAMSO FRIDAY

AKWA IBOM

53

EGBUNA CHEMBERLIN IFEANYI

ANAMBRA

54

IHUNWEZE ONYEKACHI IKENNA

IMO

55

JOLAYEMI DAYO CHRISTOPHER

KWARA

56

MOSES, ANTAI ABIA

AKWA IBOM

57

OBASI JUDE ANYIM

ABIA

58

OBENYEOKWU PRECIOUS KANAYO

DELTA

59

OLAOSEBIOMO TOYOSI BUSUYI

ONDO

60

OSONDU PATRICK

ABIA

61

UBA OBINNA KINGSLEY

ABIA

62

YAHAYA ABDULMURTALLIB OGRIMA

KOGI

63

CHIEKE NNAWUIHE UGOCHUKWU

IMO

64

EZEKWESILI EMMANUEL C.

ENUGU

65

ETUK UDEME NKEREUWEM

AKWA IBOM

66

ACHO ODINAKACHUKWU RAPHEAL

IMO

67

ETIM, NSIDIBE SUNDAY

AKWA IBOM

68

IGELIGE DANIEL

DELTA

69

NDUBUEZE ROWLAND CHUKWUEMEKA

ABIA

70

OFOEGBU CHUKWUKA

ANAMBRA

71

OZIOKO GABRIEL OGODO

EBONYI

72

EKPENYONG EDIKAN EYO

AKWA IBOM

73

EKANEM JOSEPH JOSEPH

AKWA IBOM

74

ABASS AZEEZ ADEBOWALE

LAGOS

75

JOSEPH EDIDIONG MONDAY

AKWA IBOM

76

NNAJI, AUGUSTINE EMEKA

ENUGU

77

NSA, WISDOM UWAK

AKWA IBOM

78

NWEKE EZEKIEL OKECHUKWU

EBONYI

79

OYADIRAN KEHINDE GBENGA

OYO

80

ADAGBOYI KELVIN IFJILA

BENUE

81

EYO, SAMUEL CHRIS

AKWA IBOM

82

ANASODO CHIJIOKE VICTOR

ANAMBRA

83

ARCHIBONG, VESTA ANIEDI

AKWA IBOM

84

OBAJEMU, MOSES OLORUNTOBA

KOGI

85

ONYEANI, IBEABUCHI SEAN

ABIA

86

ADEBAYO AHMED-RUFAT OLAYINKA

KWARA

87

REUBEN NSINI GODWIN

AKWA IBOM

88

UDOH EMENIMINI IBORO

AKWA IBOM

89

EZE NELSON NNAMDI

ENUGU

90

IDARESIT PROMISE ESSIENOBONG

AKWA IBOM

91

ESSIEN EZEKIEL EFFIONG

AKWA IBOM

92

NKEREUWEM OKU EFFIONG

AKWA IBOM

93

ANUKWE CHUKWUEMEKA EMMANUEL

ENUGU

94

EGWONO OGHENEKPAROBOR

DELTA

95

ETIM, GODWIN ASUQUO

AKWA IBOM

96

GREGORY EDIDONG COSMAS

AKWA IBOM

97

NNANYEREOZO, EMMANUEL IKENNA

IMO

98

OGBONNA, CHRISTIANA NWANNEKA

EBONYI

99

OGUNTOYE OLAYINKA MATHEW

KWARA

100

EWAH SAMUEL NSEAKIM

CROSS RIVER

101

TEKIN DOMALE KOBAA

RIVERS

102

MORDECAI, KELVIN USMAN

KADUNA

103

ANANAH PATRICK AGAN

CROSS RIVER

104

VELVET, JOHN DOKUBO

RIVERS

105

ADIGUN OYINDAMOLA RUKAYAT

OSUN

106

ATAMA ISAIAH CHRISTOPHER

KADUNA

107

FRIDAY, PRINCE JUSTICE

AKWA IBOM

108

IBEMERE DAVID CHUBUIKE

IMO

109

KORKYAA FESTUS TERHEKEN

BENUE

110

OLAGBAJU ADEBANJO ANTHONY

ONDO

111

AHUEKWE CHRISTIAN CHIMEREUCHEYA

ABIA

112

USEN, EDIDIONG SUNDAY

AKWA IBOM

113

EBISANMI ISEOLUWA SUNDAY

ONDO

114

EKPO, PRECIOUS JOSEPH

AKWA IBOM

115

JOHNSON JOSHUA ASUAMA

AKWA IBOM

116

MAMMAN MISHAEL TANDAD

KADUNA

117

JACKSON JESSE KOGI

KADUNA

118

ELERU EMMANUEL NWACHINEMELU

RIVERS

119

UDOFIA AKWAINYENE ASUKWO

AKWA IBOM

120

AYEGBOYIN MOSES SEUN

OYO

121

IZEDWNOR VICTOR NELSON

DELTA

122

NTUK, EMMANUEL

AKWA IBOM

123

SAMUEL, HEZEKIAH BASSA

KADUNA

124

USHIE STEPHEN ABEM

CROSS RIVER

125

GIWA-AWONIRAN HAYATUDEEN OLUWANIYI

OSUN

126

ISHMAEL OTIKOR OTIKOR

RIVERS

127

AGU SOMADINA LESLIE

ENUGU

128

ANODUADI GODWIN C.

ANAMBRA

129

CHIDI PRINCE SOROCHI

ABIA

130

UMOH INIOBONG USUYAK

AKWA IBOM

131

MUSA BARNABAS

KADUNA

132

OKWONG EDUK OKWONG

AKWA IBOM

133

OGAJI, PHILIP AMACHRCE

RIVERS

134

BASSEY IKOEDEM NTUEN

AKWA IBOM

135

ADAMU MAGAJI EMMANUEL

FCT

136

OBISUNG, EMMANUEL ETIM

AKWA IBOM

137

EDEMUMOH ETIM EFFIONG

AKWA IBOM

138

INNOCENT ODIONG UKPABIO

AKWA IBOM

139

OGBEIDE FRANCIS O.

EDO

140

NANG THOMAS UGOM

CROSS RIVER

141

PUBARA IMAERETE B.

RIVERS

142

UNOH, MICHEAL OKON

AKWA IBOM

143

AMOS GIZO TAGWAISON

KADUNA

144

UMANA, EDIDIONG IBANGA

AKWA IBOM

145

GLORY JACKSON JACKSON

AKWA IBOM

146

IWUJI PEACE ABIGAL

KOGI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.  Maritime Transport and Business Management

 

S/N

NAME

STATE OF ORIGIN

1

SOLOMON CHUKWUMA PETER

IMO

2

ABDULHAKEEM SHEFUI ISHIOLA

OSUN

3

PETER ESTHER UDOH

AKWA IBOM

4

BAKKUK WAPNEN DENNIS

PLATEAU

5

AGAMEGWA PRINCE A.

IMO

6

ONOVO INNOCENT DANIEL

ENUGU

7

UMEADI OBIOMA LYSANDER

ANAMBRA

8

KANU CHIMERE UCHEYA C.

ABIA

9

JAFARU YAKUBU

NASARAWA

10

IKE BELIEVE CHINEDU

ABIA

11

DIYOKS CHI NKAT

PLATEAU

12

AMOS SIMEON

KADUNA

13

BEAULAH OTOBONG SAMPSON

AKWA IBOM

14

ELEMA PETER CHUKS

DELTA

15

NNAMANI ARINZE JONATHAN

ENUGU

16

UGWU NWABUEZE COLLINS

ENUGU

17

ANYANEBECHI VALENTINE CHIDIEBERE

ENUGU

18

AYEBATONYE SAMUEL

BAYELSA

19

CHUKWUOCHA IKEDI EMMANUEL

IMO

20

NWOYE JAACHIKE ANILETUS

ENUGU

21

OLAKA SAMUEL EJII

RIVERS

22

UCHE CHRISTIAN

EBONYI

23

ADENIRAN SHOLA JOSHUA

OYO

24

JOSHUA CHRISTIAN ABRAHAM

AKWA IBOM

25

ODEY RAYMOND ACHIGBE

CROSS RIVER

26

OGAR MICHEAL SUNDAY

CROSS RIVER

27

SAMUEL OGBONNA

EBONYI

28

ELUEMUNOR RICHARD OKASIA

DELTA

29

AGAHUWA DIAMOND O.

EDO

30

BASSEY VICTOR NSA

CROSS RIVER

31

GEORGE RONKE HELEN

ONDO

32

NWOKEDIRI CHUKWUEMEKA V.

IMO

33

OIBE ROSE EGWULO

BENUE

34

YUSUF CHARLES EMARRES

KADUNA

35

ETIM KEMFON ESEME

AKWA IBOM

36

GOKUM YITDUNG MICHEAL

PLATEAU

37

IDIONG HELLEN SUNDAY

AKWA IBOM

38

NKWOCHA JOHN CHIBUEZE

IMO

39

OKPARA CHINEDU

IMO

40

ESOGWA UCHENNA DANIEL

IMO

41

EFFIWATT DANIEL EDEM

CROSS RIVER

42

OKPAIAOKA JOSHUA CHIBUIKE

ANAMBRA

43

OLOWOOKE AFEEZ ADENIYI

OYO

44

YAKUBU CHARLES PRINCE

KOGI

45

UNIMNA JUDE

CROSS RIVER

46

ADULUWA ANASTASIA IFEOMA

DELTA

47

ODIONG LOVETH ESU

CROSS RIVER

48

OTUKA EZE EMMANUEL

ABIA

49

UJAM CHUKWUDI SAMUEL

ENUGU

50

WARRIE ANNIE USENOBONG

AKWA IBOM

51

EGWUENU JOSHUA U.

DELTA

52

ISHIAKU VICTOR SHUNOM

KADUNA

53

MARTINS BLESSED JENCHAT

KADUNA

54

NWOSU IFEANYICHUKWU CHINEDU

ABIA

55

ODOH STANLEY CHINEDU

ENUGU

56

OKPOABASI RAYMOND ELVIS

AKWA IBOM

57

AKANBI TOBI SUNDAY

OYO

58

IZEGBUNE DAVID CHUKWUMA

DELTA

59

OBALEMO FOLARIN ELISHA

KOGI

60

GIDEON EDET ANTIGHA

CROSS RIVER

61

ESIN ESTHER EFFIONG

AKWA IBOM

62

OKORIE ONOCHE FRANCIS

EBONYI

63

OKOROAFOR KENNETH E.

EBONYI

64

SAMUEL VICTOR OSHIOMEJE

EDO

65

OJIOGBU JAMES KENECHUKWU

ENUGU

66

ADIEME CHUKWUMA ONOCHE

ANAMBRA

67

PAM MAFENG PAUL

PLATEAU

68

YISRAEL HADARAH ELIEZER

AKWA IBOM

69

EBRI ITAM INYANG

CROSS RIVER

70

EZEKWEM STANLEY ONYEMAECHI

ENUGU

71

IDOPISE ARCHIBONG EDEM

 

72

NZEDURU ADA QUEEN

IMO

73

OCHWJE SULEIMAN O.

KOGI

74

TURAKI BYARANG SAMUEL

PLATEAU

75

SAI ORGEM

TARABA

76

INYANG PEACE EKEREITE

AKWA IBOM

77

ASUQUO PRINCE BASSEY

AKWA IBOM

78

FORTUNE JOY JAMINA

RIVERS

79

OMAFU JONATHAN OKOH

BENUE

80

MAIKEFI AMUJA AKPANGA

KADUNA

81

ACHODO ONYEDIKACHI DAVID

IMO

82

CHIME NKEM JENNIFER

ENUGU

83

IBEANU KENNETH CHIDI

ANAMBRA

84

AKPAN BLESSING ANIEDI

AKWA IBOM

85

JOSHUA JOSEPH ETUKUDOH

AKWA IBOM

86

NNEJI VALENTINE STEPHEN

ANAMBRA

87

ETIM ISAAC EMMANUEL

AKWA IBOM

88

ETEFIA DANIEL EDEM

AKWA IBOM

89

UKO CHRISTIAN OKON

AKWA IBOM

90

MAKOLO ANTHONY ONUCHE

KOGI

 

B       Post Graduate Diploma Programmes

 

1.       Shipping And Transport Management

 

S/N

NAME

STATE OF ORIGIN

1

EBIDUNMI GODWIN KOLAWOLE

KOGI

2

SMITH, VICTOR OKON

AKWA IBOM

3

AKPAN AMOS EFFIONG

AKWA IBOM

4

OKWONG, KOKO BASSEY

AKWA IBOM

5

NDUKA, CHRIST ONWUNEME

DELTA

6

JAMES, DANIEL FRIDAY

AKWA IBOM

7

EJIMOGU, JIMBROWN NNAEMEKA

IMO

8

TIJJANI, MUHAMMED IBRAHIM

KANO

9

EFFIONG ARIT BASSEY

AKWA IBOM

10

OKELEKE, UKA JOHN

DELTA

11

AMAH, EMMANUEL EBENEZER

RIVERS

 

2.       Maritime Transport Technology

 

S/N

NAME

STATE OF ORIGIN

1

NKANANG, JAMES AKPAN

AKWA IBOM

2

ISIDAHOMHE ANGELA AROAIYE

EDO

3

KOSOKO DAVID ADEBAYO

LAGOS

4

NSE PATIENCE AKANINYENE

AKWA IBOM

5

OKOI, IMADU SENKEBENGE

AKWA IBOM

6

OSENI, MONDAY ADEJOH

KOGI

7

NED, EKERETTE UDO

AKWA IBOM

8

OTU, JOHN EMMANUEL

CROSS RIVER

9

SUNDAY SAMUEL EYO

AKWA IBOM

10

UDOH UNYIME IBEREDEM

AKWA IBOM

11

EDET, SIMEON UTIBE

AKWA IBOM

 

3.       Maritime Engineering

 

S/N

NAME

STATE OF ORIGIN

1

BASSEY, ENOBONG UFOT

AKWA IBOM

2

DAMIAN MAMMAN MALACHY

KADUNA

3

ISANG USENOBONG MONDAY

AKWA IBOM

4

ISONG, NSIKAN EFFIONG

AKWA IBOM

5

MFON GOODNESS MACROBT

AKWA IBOM

6

BASSEY, FELIX CHRYSANTUS

AKWA IBOM

7

DODO AMOS

KADUNA

8

ETOH, HENSHAW EMMANUEL

AKWA IBOM

 

 

Newsletter

Make sure you dont miss interesting happenings by joining our newsletter program.

Footer-Contact us

Need to contact us? Call or email us:

You are here: Home Guidance on Application for Short Courses Uncategorised HND-PGD 2016/2017 ADMISSION LIST